Kayıt Sayfasına Hoşgeldiniz
Giriş Sayfasına Hoşgeldiniz
Şifrenizi mi unuttunuz?

2013 Bindallı Modelleri

2013 Bindallı Modelleri
18
Tem
2013 geleneksel bindallı modelleri

Bindallı modelleri işlenmesi gayet zor olan, ipek kumaş veya atlas kumaştan yapılan bayanların genellikle kına geceleri ve düğünlerde tercih ettikleri süslü, geleneksel mirası taşıyan kıyafetlerdir. Bindallı modellerinin işlenmesi gayet büyük emek ister ve bindallı modelleri üzerinde çiçek, yaprak ve ağaç dalı gibi işlemeler yer alır.

Bindallı modellerinin, şalvarlı bindallı modelleri, modern bindallı modelleri, boşnak bindallı modelleri ve kabarık bindallı modelleri gibi türleri vardır.

Gelin olacak kızlar için kına gecelerinde kına yakılırken giyirilen geleneksel kıyafet olan bindallılar, bazen üretimi aylarca süren kıyafetler oldukları için gayet değerli ve pahalı giysilerdir. Günümüzde de değerini koruyan bindallı modellerinin batik tekniği gibi yöntemlerle daha ucuza mal edilebildiklerini de hatırlatalım.

2013 Bindallı Modelleri

Osmanlı döneminde metal telin kadife kumaş üzerinde kıvrımları ile desenleri işlenen uzun kollu ve ayak bileklerine kadar uzanan giysilerdir. Bindallılar kına gecesi ve düğünde gelin kıyafetidir. Hatta daha sonraki düğünlerde de gelin tarafından giyilir. Bindallılar ilk başlarda Lacivert bindallı modelleri ve Bordo bindallı modelleri olarak yapılmışsa da batılılaşma sürecinde beyaz bindallı modellerinden sonra yerini tamamen gelinliklere bırakmıştır. Günümüzde mavi, yeşil, pembe, kırmızı, bordo, lacivert renkleri üretilmektedir.

Benzer Konular

Yazı Hakkında Hiç Yorum Yapılmamış
Çok Okunanlar
Son Yorumlar
Harika bir yazı olmuş çok tebrik ederim. Bu elbiseleri nerden bulabilirim ?
2013 Sonbahar/Kış sezonundan yumuşak deriden, House check desenli Burberry Little Crush çanta
Sevgili Gelin Adayları; Sizlere Fikir Vermek Üzere Dünyaca Ünlü Modacıların Gelinlik Modellerini Beğenilerinize...
straplez,göbek dekolteli,eteğinin önü mini arkası yok bir elbise opak çorap üstüne giyilen şeffaf şort tasarımlarım çok yakında vitrinlerde
Kuşaklı Gelinlik Modelleri 2013: 2013 Kuşaklı Gelinlik Modelleri Gelinlikler 2013 yılında renkli kuşakları ile...